Białko na masę - jak i kiedy?

Białko jest niezbędne do budowania mięśni, wie to każda osoba chcąca efektownie zwiększyć ich masę. Podczas trenowania należy umiejętnie je uzupełniać. Coraz bardzie popularna staje się ostatnio dieta wysokobiałkowa. Nie zawsze jednak na niej poprzestajemy. Niektórzy decydują się wzmocnić efekt, stosując odżywki białkowe. Zanim i ty dołączysz do tego grona, powinieneś wiedzieć, jak je stosować. Dziś parę słów na ich temat. Napiszę o własnych doświadczeniach z białkiem. Kiedy je brać, na jakie efekty możemy liczyć i jaki jest podział odżywek białkowych.

Odżywki białkowe możemy podzielić na 3 podstawowe kategorie: białka roślinne (sojowe, pszeniczne, ryżowe, kukurydziane, owsiane), serwatkowe (koncentraty, izolaty i hydrolizaty) oraz na zwierzęce niemleczne (albumina jaja, koncentraty, hydrolizaty i izolaty drobiowe, hydrolizaty i izolaty pochodzenia wołowego). Każda grupa ma swoje odmienne właściwości oraz, jak możemy się domyślić, wady i zalety. Najszybciej asymilowane są izolaty i hydrolizaty, zaś wolniej przyswajają się koncentraty i kazeiniany. Najgorzej wchłanialne są suplementy białkowe pochodzenia roślinnego, jak również hydrolizaty białka wołowego. O wiele lepiej prezentują się serwatki, jednak również preparaty z białkiem serwatkowym nie dorównają w pełni białku z naturalnych nieprzetworzonych składników diety jak mięso. Warto zatem łączyć dietę wysokobiałkową ze stosowaniem odżywek.

Dieta to podstawa


To, jak stosować odżywki, będzie uzależnione od naszej diety. Podstawą kształtowania sylwetki jest dobrze wyliczony bilans energetyczny. Jeśli osiągnięcie wymaganego progu kalorycznego jest dla nas problematyczne, wtedy właśnie z pomocą przychodzą preparaty białkowe. Mają one jednak za zadanie wyłącznie uzupełniać braki w naszej diecie. Stosujemy je zatem wtedy, gdy nie ma możliwości dostarczenia kalorii w diecie lub spożycia pełnowartościowego posiłku.

Pierwszą sytuacją, gdy warto zastosować odżywkę białkową, jest czas bezpośrednio po treningu. Mało kto ma ochotę zabierać ze sobą na siłownię czy inne miejsce, w którym ćwiczymy, wysokobiałkową kolację. Wtedy z pomocą przychodzi np. koktajl białkowy. Warto na taką okazję zaopatrzyć się w izolat serwatki lub mieszankę proteinową i wypić go bezpośrednio po treningu.

Druga sytuacja, kiedy warto sięgnąć po odzywkę białkową, to wieczór, przed udaniem sięna spoczynek. Na noc najlepsze będzie białko wolnowchłanialne jak kazeiny lub mieszanki kazein z albuminą i koncentratem serwatki.

Popularne odżywki do stosowania przy regularnym treningu, przyspieszające przyrost masy mięśniowej, to między innymi Activlab Muscle Up (wzbogacony w kreatynęi taurynę dla spalania tłuszczu) czy Scitec Milk Delite (również sprzyjający redukcji tkanki tłuszczowej). Mamy do wyboru bardzo szeroką gamę produktów i przy wyborze warto kierować się przede wszystkim własnym, właściwie określonym zapotrzebowaniem. Odzywki mają uzupełniać dietę, a nie zastępować. Są cennym uzupełnieniem diety niemożliwej lub trudnej do realizowania w sposób naturalny.

activlab muscle up
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 My body workout , Blogger