Jaki posiłek po treningu?

co jeść po treningu

„Nie po to męczyłam się na siłowni przez 2 godziny, żeby teraz jeść obfitą kolację”! Podobne słowa nie raz słyszałam od mojej siostry czy od nieuświadomionych koleżanek. Przyznam, że sama myślałam kiedyś w podobny sposób. W rzeczywistości po ćwiczeniach nie tylko możemy, ale i powinniśmy pozwolić sobie na solidny posiłek. By mięśnie mogły się regenerować i aby nasz wysiłek dał oczekiwany efekt, powinniśmy dostarczyć organizmowi niezbędnego budulca. Ważne będzie oczywiście białko, ale także węglowodany. Nie oznacza to jednak oczywiście, że skoro ćwiczyliśmy, to możemy z czystym sumieniem sięgnąć po paczkę ciastek czy tabliczkę czekolady. Jaki posiłek po treningu będzie najlepszy, by w naturalny sposób dostarczyć mięśniom budulca?

Ważne jest, by po treningu dostarczyć organizmowi białko, które sprzyja odbudowie włókien mięśniowych. Zaraz po treningu, jeśli nie sięgasz po specjalne odżywki białkowe, możesz zatem sięgnąć po kefir, mleko, maślankę, serek wiejski. Pierwszy z wymienionych jest chyba najlepszym wyjściem. Wbrew powszechnej opinii, produkty nabiałowe tego typu mają jednak mniej białka i białko ich jest mniej przyswajalne niż na przykład białka jaj, białka zawarte w chudych rybach czy białym mięsie. Nawet jeśli zaraz po treningu wypijesz np. szklankę kefiru, po upływie około godziny powinieneś zatem przygotować sobie posiłek. Oczywiście taki, który będzie zawierał lepsze źródła białka. Powinien on zawierać również łatwo przyswajalne węglowodany w celu odbudowy strat glikogenu. Takich węglowodanów dostarczą nam na przykład owoce. Możemy zatem po treningu zjeść sałatkę owocową lub jabłko, a za chwilę przygotować posiłek właściwy, który będzie już zawierał węglowodany złożone. Warto wtedy sięgnąć na przykład po kaszę, brązowy ryż czy razowy makaron. Posiłki okołotreningowe nie powinny zawierać dużo tłuszczu ponieważ zaburza ona odbudowę glikogenu.

Jak jedzenie po treningu powinno wyglądać w praktyce? Moja przykładowa propozycja jest taka:

  • zaraz po treningu szklanka kefiru;
  • po krótkim czasie np. miseczka truskawek lub banan/jabłko;
  • po upływie ok. godziny od treningu, posiłek właściwy, np.: kasza jaglana z warzywami i kurczakiem.

Inne pomysły na wartościowe dania okołotreningowe? Na przykład jeden z moich ulubionych zestawów, czyli kasza gryczana z gulaszem z kalafiora i brokułów mięsa wołowego albo lżejsza i szybsza wersja: kasza gryczana + gotowane brokuły + 2 jajka sadzone.

Więcej pomysłów i przepisy będę podawać na bieżąco, przy najbliższej okazji. Jeśli macie jakieś swoje ulubione dania po treningu, chętnie je poznam. Zapraszam do komentowania.









3 komentarze:

  1. Jak mogłam nie wpaść na możliwość wypicia kefiru tuż po treningu, uwielbiam jego smak! Bardzo przydatny post. Widzę, że posiadasz bogatą wiedzę na tematy związane z aktywnością fizyczną :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajne propozycje! Czasami zastanawiałam się, co byłoby dla mnie najlepsze np. po powrocie z basenu ;-) Wypróbuję Twoje opcje :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Sama uwielbiam jakieś " koktajle " po treningu i owoc :) Ostatnio owocowa maślanka króluje.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 My body workout , Blogger